Nepřesnosti výrobků

Nepřesnosti obráběného výrobku

mohou být kromě jiného zapříčiněné

 • Špatné uchycení materiálu a tím způsobený pohyb nebo vibrace materiálu
  Vysledujte zda se materiál/svěrák/uchycení nepohne, nevibruje, nepruží.
 • Odchylka nástroje
 • Uhýbání nástroje
  Může nastat při rychlém posuvu při frézovaní.
  Můžete vyzkoušet snížit rychlost posuvu, případně zvolit finální začišťovací dráhu s malým úběrem.Řezné  rYchlosti, úběry a parametry.

 • Špatně vygenerovaný G-kód (šaptně zadané parametre nástroje, nechaný nějaký přídavek na začištění a podobně)
 • Odchylka v kresbě
 
Když se jedná o setiny tak připadá do úvahy i tepelná roztažnosť materiálu.
 
Kromě těchto proměnných je běžné, že se první výrobek dokalibrovává a to i při drahých CNC centrech. To znamená, že na prvním výrobku se vyladí jednotlivé parametry, v případě potřeby i v návrhu a následně se posílá do sériové výroby. Například v naší výrobě při výrobě ložiskových domků je nejjednodušší a nejrychlejší upravit parametr průměru frézy tak, aby byl výrobek v požadované výrobní toleranci.
 
Zároveň je důležité, že udávaná přesnost stroje 0,03 mm platí pro samotné polohování stroje. Není to přesnost výrobku, protože ta záleží od mnoha proměnných uvedených výše a také i aj od samotné obsluhy. Zkoušejte změnit parametry nebo odstraňte odchylku.
 
Můžete prověřit polohování tak, že přiložíte posuvné měřítko k pohyblivé části stroje. pak zadáte posun stroji tak, aby přešel 100-150mm, a měli by jste být schopni odměřit, zda skutečně stroj v daném směru projel danou vzdálenost. Tím si ověříte, zda je polohování přesné.
 
×

Splátková kalkulačka ESSOX