CNC best practices

Jaký zvolit typ spirálové frézy? Pozitivní/negativní/Kompresní

UP-CUT (Pozitivní)

Standardní provedení čelních fréz je tzv. UP-CUT. Tříska je odváděna směrem nahoru.

Toto provedení zajišťuje dobré výsledky zejména na spodní hraně plošných prořezávaných materiálů a také při drážkování materiálů.
Jednobřité nástroje jsou uplatnitelné zejména na plasty (akryláty, pvc, HPDE, AB, atd.)

Dvoubřité nástroje pak poskytují vynikající výsledky pro dřevité materiály jako tvrdá a MDF.
Nehodí se pro zpracování měkkých dřev a překližek

 

DOWN-CUT (Negativní)

Negativní provedení šroubovice břitu zajišťuje dobré výsledky na vrchní hraně materiálu. Díky tlaku třísky do materiálu snižuje vibrace při obrábění tenkých deskových materiálů. Proto se uplatňují dobře u tenkých plastových desek ale použitelné jsou i u překližek a dřevitých materiálů jako je MDF, tvrdá dřeva i měkká dřeva

 

UP-DOWN-CUT (Kompresní  nebo Pozitivně-negativní)

Tyto frézy jsou schopny zjistit dobrý výsledek na vrchní i spodní hraně materiálů. Zejména u nástrojů s diamantovým povlakem pak jsou velmi dobře použitelné pro formátovací řezy lamina.

O frézování do kamene

Naše stroje všechny je možné používat na obrábění kamene při použití diamantových brusných nástrojů a s přísunem chladící vody.

Takto stroje používá většina našich zákazníků.
 
Upínání je prováděno převážně truhlářskými svěrkami k rámu stroje a chlazení nástroje přívodem vody hadicí s odkapáváním vody pod stroj, který je umístěn ve vhodné nádobě nebo nad prostorem, ze kterého je zajištěn odvod vody.
 
V minulosti jsme některé verze strojů více přizpůsobili práci s kamenem.
Např. dva stroje, které převážně obráběli kamenné sochy dosud v ležící podobě kamene, jsme postavili vertikálně a nyní jsou kamenné sochy obráběny ve vertikální poloze.
 
Do budoucna uvažujeme o výrobě sériové upravených strojů speciálně pro kameníky, pokud o to bude nějaký větší zájem. V současné době však zákazníci upřednostňují standardní levnější provedení před speciálních úprav.
 
Strojové možnosti jsou následující:
 
 
2/ Stroj H1000GH upravený o prizmatické průmyslové vedení (4390EUR)
 
3/ Speciální stroj F1500STONE (7200EUR) (1500x1000mm)
Verze se zvýšenou osou Z a vylepšené zakrytí vřetene proti cákající vodě, přívod vody již instalovaný s oběhovým čerpadlem
F1500STONE
 
Další stroje lze také vhodně používat jako např. stroje řady H3000 s doplněním o vodní vanu viz video níže nebo F3000 díky volnému žebřinovému rámu.
 
​Ke všem strojů je možné dovybavit nerez vanu s T-drážkovými lištami - upínacím systémem za cenu cca 1000EUR
 
Máme zájem také časem v případě rozvoje kamenického trhu v ČR vyvinout verzi stroje přenosnou - více hliníkových komponent, závěsný rám, doplněný stroj o mobilní manipulační techniku, agregát a oběhové čerpadlo s filtrem a nádrží na vodu.
 
  
Ukázky prací na našich strojích lze nalézt např. zde na Youtube kanálu: Youtube kanál o CNC frézování do Kamene ZDE
 
Další k tématice lze nalézt nově založenou skupinu na facebooku: CNC frézování kamene, ale ta zatím není moc využívána a je připravena pro rozvoj CNC kamene v čechách: https://www.facebook.com/groups/3127068997543937/
 
Videonávody pro CNC řezání plazmou

videonávody jsou autorským dílem pracovníků společnosti CauCau, s.r.o. ®

Tvorba CAM drah pro CNC pálení v CUT2D

Nastavení stroje a postup pro zahájení pálení v MACH3

Podrobné ovládání CNC plazmy pomocí MACH3

Detailní o nastavení parametrů pálení

Nastavení offsetu výšky Z pro pálení

 

Videonávody pro CNC frézování

videonávody jsou autorským dílem pracovníků společnosti CauCau, s.r.o. ® případně spoluautorským dílem s www.Chodská dílna.cz

  Ovládání CNC stroje pomocí řídícího systému
Rich Auto Profi6
CAD/CAM tvorba obráběcích drah pro CNC frézování
Reportážní video Chodské dílny z CauCau CNC showroomu v Plzni na téma ÚDRŽBA stroje

Reportážní video Chodské dílny z CauCau CNC showroomu v Plzni na témaOvládání CNC stroje pomocí MACH3
1. díl

 

Základní pracovní desky stolů

Upínací deska 

 
Naše stroje jsou při dodávce zpravidla opatřeny základními upínacími deskami z lamina nebo vodovzdorné překližky.
 
Doporučujeme na tuto základní desku přišroubovat ještě jednu desku např. vodovzdornou překližku 12mm tlustou a tu si povrchově sfrézovat "zarovnat" největším průměrem čelní frézy do roviny.
 
To je nutné zejména pro účely povrchového gravírování případně přesného frézování mělkých kapes. Žádný materiál, ani rám stroje není totiž dokonale rovinně přesný. A to ať vlivem nerovností povrchu materiálu, konstrukčních nepřesností, mechanického zkroucení rámu nebo teplotních změn. 
 
Do této desky potom následně profrézovávat při profilování  vyřezávání z materiálu. Tato doplňková deska pro vás bude spotřební materiál a nebudete si ničit tu základovou. Další vlastností je, že deska ještě více zvýší tuhost celé konstrukce.
 
 
Je vhodné, aby použitý materiál byl měkčí než frézovaný materiál. Při profrézování by jinak mohlo dojít k poškození nástroje nebo jeho rychlému otupení.
Kontrolní seznam spuštění stroje

V příloze najdete ke stažení tiskový soubor s kontrolním seznamem postupných kroků při nastartování stroje a spuštění G kódu s frézovacími drahami.

Kontrolní seznam při spouštění stroje v02

7 položek celkem
×

Splátková kalkulačka ESSOX