Frézování lamina na nestingových strojích

nesting - frézování dílců z desky prořezem desky zpravidla v optimalizovaném rozložení minimální spotřeby materiálu je moderním způsobem malovýroby nábytku.

Naše nestingové stroje jako např. H3000MAX-VACATC jsou na tento typ výroby zaměřeny.

 

Nejčastějším zpracovávaným materiálem v nábytkářské výrobě je lamino - DTDL desky. Specifickým rysem těchto materiálů je to, že na dřevotřískovém jádře (dřevěné piliny spojované pojivem - lepidlem) je nalepena oboustranně deska tvrdého materiálu - lamina.

Tvrdost tohoto lamina způsobuje u běžných nástrojů jejich velmi rychlé opotřebení. Proto se nejčastěji na obrábění těchto materiálů používají nástroje s diamantovými břity jako např.: https://www.caucau.cz/nastroje-frzy-tvarove-i-drazka/diamantova-freza-ekonomik-10x26l70/

S nástrojem se pracuje podle tuhosti vašeho stroje. Na strojích řady H3000 nebo INDUSTRY nejlépe tak, že nástroj prořezává najednou celý průřez materiálu (dle toho také volíme délku nástroje). Hloubku dráhy volíme tak, že nástroj zanoříme cca 1,5 až 2mm pod desku do podkladu. Pozitivní břit na čele nástroje zajistí čistotu spodní hrany a zbývající negativní část nástroje zajistí naopak čistou vrchní hranu.

Výhodou tohoto zpracování je pak to, že stopa po nástroji je čistá, bez zubů na řezné hraně a v olepovacích strojích není třeba pracovat s předřezovým ofrézováním.

Jak ale na dráhy užší než 10mm?

Zde v naší praxi používáme DLC frézy: např. negativka  - https://www.caucau.cz/nastroje/celni-freza-downcut-1b-5mm-dlc/

Stejně tak tyto DLC nástroje používáme pro děrování malých průměrů.

Je třeba však dát pozor na odvod třísky. Vzhledem k tomu, že pilina zůstává převážně uvnitř drážky, je vhodné nezanořovat ji do dráhy hlubší jak 5mm. U hlubších drah je pak dobré pokračovat pozitivní frézou případně použít kompresní frézu.

Při používání kompresní frézy pak je výhodným efektem to, že pilina je v drážce slisována, a i u menších dílců není zapotřebí na vákuovém stole dělat spojovací můstky a následně je dodatečně opracovávat.

Doporučujeme prořezové dráhy nestingových dílců najíždět rampováním s nájezdem mimo dráhu hrany dílce. Rampování (postupné sjíždění nástroje do nastavené hloubky řezu) zajistí snížení opotřebení nástroje při zanoření do materiálu a nájezd zajistí čistou hranu v celém průřezu startovacího místa.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX